>
strona projektu

Czy ustawa rekrutacyjna odnosi się w roku szk. 2014/2015 i 2015/2016 do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, tj. czy konieczne jest zastosowanie się dyrektora szkoły podstawowej do art. 20c tej ustawy (tj. przeprowadzenie rekrutacji zgodnie z kryteriami ustawowymi i lokalnymi). Czy może dyrektor szkoły podstawowej powinien dokonać rekrutacji dzieci 5 i 6 letnich do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w oparciu o przepisy art. 20a (tj. rekrutacja tylko dla dzieci spoza rejonu???). Czy może jeszcze na innych zasadach?

info Zaloguj się, aby móc dodać post do wybranego tematu na forum.
info Organizacja edukacji w JST
powrót
seperator
foto uzytkownika
Monika Kępińska

Czy ustawa rekrutacyjna odnosi się w roku szk. 2014/2015 i 2015/2016 do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, tj. czy konieczne jest zastosowanie się dyrektora szkoły podstawowej do art. 20c tej ustawy (tj. przeprowadzenie rekrutacji zgodnie z kryteriami ustawowymi i lokalnymi). Czy może dyrektor szkoły podstawowej powinien dokonać rekrutacji dzieci 5 i 6 letnich do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w oparciu o przepisy art. 20a (tj. rekrutacja tylko dla dzieci spoza rejonu???). Czy może jeszcze na innych zasadach?


foto uzytkownika
Liliana Zientecka

Tytuł Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych przy szkole podstawowej
Oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych kończą swój byt prawny w systemie oświaty i zgodnie z Art. 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827), mogą funkcjonować do 31 sierpnia 2016 r. W związku z powyższym w tzw. ustawie rekrutacyjnej z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (DZ. U. z 2014 r. poz. 7), w przepisach dotyczących rekrutacji oddziały przedszkolne zostały pominięte. Jednak w przepisach przejściowych tej ustawy tj. w Art. 16, ustawodawca uregulował sprawy rekrutacji do oddziałów przedszkolnych na ostatnie dwa lat ich bytu prawnego. Do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2014/2015 do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych stosuje się przepisy art. 6 i art. 7 ustawy a to oznacza, że rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach jak do przedszkoli. Obowiązuje zasada kontynuacji dzieci wcześniej przyjętych oraz rekrutacji na wniosek rodzica z zastosowaniem kryteriów ustawowych i lokalnych. Warto pamiętać, że w art. 20 a ust. 1, jako zasadę podstawową w przyjmowaniu do przedszkoli i klas pierwszych wszystkich typów szkół przyjęto postępowanie rekrutacyjne. Z tej zasady wyłącza się jedynie „przyjmowanie z urzędu” dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej i gimnazjum (Art. 20c ust. 5). Instrumentu przyjmowania z urzędu nie można zastosować do oddziałów przedszkolnych, gdyż dla wychowania przedszkolnego nie ustala się obwodów, zatem nie ma listy zdefiniowanych kandydatów uprawnionych do przyjęcia z urzędu w danej szkole, przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego. Pani sugestia jest logiczna i słuszna. W aktualnym porządku prawnym, szkoła w której obwodzie mieszka dziecko, która kontroluje wypełnianie przez to dziecko obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego nie ma podstaw prawnych by to dziecko przyjąć z urzędu-, ale tak jest i trzeba sobie z tym poradzić.


foto uzytkownika
MARIA UTRACKA

Tytuł
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7)
w Rozdziale 2a precyzuje: Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek.

Uwaga! Przepisy zawarte w Rozdziale 2a wejdą w życie w całości od roku szkolnego 2016/2017

Na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016 ustawa przewiduje przepisy przejściowe określone odpowiednio dla poszczególnych typów szkół i placówek w art. 6 – art. 17 i art. 18, przy czym do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych stosuje przepisy przewidziane dla publicznych przedszkoli i publicznych innych form wychowania przedszkolnego ( w tym oddziałów przedszkolnych funkcjonujących przy szkołach podstawowych), określone w art. 6 i art. 7 tejże ustawy.

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2014/2015
Zadania wspólne dla publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek
- Składanie wniosków o przyjęcie- wnioski składa się do dyrektora.
- Określenie co zawiera wniosek (przy czym spośród wymienionych w art. 20t danych, wpisuje się dane w zależności gdzie składa się wniosek) oraz jakie dokumenty lub oświadczenia załącza się do wniosku.
- Możliwość określenia przez organ prowadzący wzoru wniosku o przyjęcie lub wzoru zgłoszenia.
- Przekazanie uznanych przez rodzica danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznego dziecka.
- Prawo do złożenia wniosków o przyjęcie do nie więcej niż trzech wybranych publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego albo publicznych szkół, chyba, że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech. Określenie we wniosku kolejności wybranych publicznych przedszkoli lub publicznych szkół z określeniem preferencji.
- Powołanie przez dyrektora komisji rekrutacyjnej i wyznaczenie przewodniczącego komisji rekrutacyjnej, powołanie przewodniczącego i określenie zadań komisji.
- Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną wyników postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz formę tej listy, miejscu umieszczenia oraz co zawierają te listy. Prawo kandydatów nieprzyjętych do składania wniosku o uzasadnienie decyzji, obowiązek sporządzenia uzasadnienia przez komisję, prawo do złożenia odwołania oraz prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Tekst zapisu ustawy, o którym mowa powyżej:
Art. 6.
1. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego kryteria, o których mowa w art. 20c ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), a kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata, o którym mowa w art. 20c ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, może określić wójt (burmistrz, prezydent miasta). Liczbę punktów za kryteria określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Spełnianie przez kandydata tych kryteriów jest potwierdzane odpowiednimi oświadczeniami. Przepisy art. 20c ust. 6, 9 i 10 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio.
2. Na rok szkolny 2014/2015 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).
3. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przepisy art. 20a ust. 1, 2, 4, 6 i 7, art. 20b, art. 20c ust. 1–3, 7 i 8, art. 20s, art. 20t ust. 1, 2 pkt 1, ust. 3, 5–10, art. 20v, art. 20w ust. 1 i 2, art. 20z–20ze ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio.
4. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, przepisy ust. 1–3 stosuje się.
Art. 7.
Jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2014/2015 dziecko zamieszkałe na obszarze danej gminy, któremu ta gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nie zostało przyjęte do danego publicznego przedszkola lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, dyrektor tego przedszkola albo osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo inną publiczną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko. Czas pracy wskazanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) innego przedszkola albo innej formy wychowania przedszkolnego powinien być zbliżony do czasu pracy odpowiednio przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, o przyjęcie do których ubiegali się rodzice dziecka.


foto uzytkownika
urszula blicharz

Tytuł rekrutacja do oddziałów przedszkolnych 2014/2015
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH [ART. 16]
Stosuje przepisy art. 6 i 7 tj. jak dla publicznych przedszkoli i publicznych innych form wychowania przedszkolnego.

Czyli:
Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015
Publiczne przedszkola lub publiczne inne formy wychowania przedszkolnego [art. 6 i art. 7]
• Rodzice składają wniosek o przyjęcie do przedszkola i wskazują preferencje, jeżeli składają do więcej niż jednego przedszkola.
• Podstawową zasadą jest przyjmowanie kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy na każdym etapie postępowania. Jeżeli liczba kandydatów z danej gminy jest mniejsza niż liczba miejsc, to przyjmuje się wszystkich kandydatów
• W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc przeprowadza się pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego. Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria wymienione w art. 20c ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przy czym kryteria te mają jednakową wartość.
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
• W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu publiczne przedszkole lub publiczna inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się drugi etap postępowania rekrutacyjnego. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria, o których mowa w art. 20c ust. 4 ustawy. Kryteria do drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego określa dyrektor publicznego przeszkolą albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Kryteriom tym przypisuje się liczbę punktów. Liczbę punktów dla poszczególnych kryteriów określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), przy czym kryteria te – stosownie do zapisów art. 20c ust. 6 – mogą mieć różną wartość. Wśród tych kryteriów może być ustalone kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata, o którym to kryterium jest mowa w art. 20c ust. 5. Kryterium dochodu może określić wójt (burmistrz, prezydent miasta).

• Spełnianie kryteriów, określonych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego jest potwierdzane odpowiednimi oświadczeniami.
• Jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego dziecko zamieszkałe na terenie danej gminy, któremu ta gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nie zostało przyjęte do danego publicznego przedszkola lub danej formy publicznej innej formy wychowania przedszkolnego stosuje się przepisy art. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r.
• Dyrektor informuje o nieprzyjęciu dziecka wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) pisemnie wskazuje rodzicom inne publiczne przedszkole albo inną publiczną formę wychowania przedszkolnego, które może przyjąć dziecko. Czas pracy przedszkola powinien być zbliżony do tego do którego starał się kandydat.
• Jeżeli po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego nadal są wolne miejsca, to następnym etapem jest postępowanie uzupełniające, które przeprowadza dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca inną publiczną formą wychowania przedszkolnego.

• Terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz postępowania uzupełniającego określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).
• Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy mogą być przyjęci do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego na terenie tej gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa wyżej, dana gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami.

Moim zdaniem nie wolno również zapomnieć o wcześniejszych zmianach ustawy dotyczące obowiązku zapewnienia dzieciom 5 letnim a w latach następnych 4 letnim i następnie 3 letnim – te zmiany przy obecnej ustawie obowiązują
Urszula Blicharz


foto uzytkownika
Monika Kępińska

5 i 6-latki przyjmowane poza rekrutacją - wypowiedź Wiceministra Edukacji Przemysława Krzyżanowskiego
Dziękuję za odpowiedź, wszystko wydaje się logiczne, jeśli czytamy ustawę na wprost. Pogodziłam się już z przeprowadzeniem rekrutacji dla dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Jednakże wypowiedź Pana Krzyżanowskiego (www.samorzad.pap.pl)ponownie zasiała ziarno niepewności, Poniżej artykuł z wypowiedzią Pana Ministra:

"Ustawie rekrutacyjnej poświęcona była środowa konferencja zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Najwięcej emocji wśród przedstawicieli JST budziła wobec nowych regulacji kwestia postępowania z dziećmi pięcioletnimi, które od 2011 roku podlegają obligatoryjnej edukacji przedszkolnej.

- Jak traktować dzieci pięcio- i sześcioletnie, które są w obowiązku przedszkolnym? Czy nabór dotyczy tylko trzy- i czterolatków? – dopytywała Alicja Melion, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku.

A to dlatego, że z sali padło wcześniej kilka pytań, o to jaką liczbę punktów nadać pięciolatkom, by w czasie rekrutacji nie zostały „pokonane” przez dzieci młodsze, które nie muszą odbyć rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Po pierwsze te dzieci, które są dzisiaj w wieku czterech lat i uczęszczają do przedszkola, z automatu przechodzą do grupy pięciolatków i nie dotyczy ich żadna rekrutacja – wyjaśniał Przemysław Krzyżanowski.

To ważne, bo jak zaznaczył wiceminister, odsetek czterolatków objętych edukacją przedszkolną sięga już ok. 85 proc. Ewentualne niejasności zawężają się więc do dzieci, których do tej pory w przedszkolach publicznych nie było – bo nie chodziły do przedszkola wcale albo chodziły do niepublicznego, a teraz rodzice wolą je posłać do tańszego, gminnego.

- Dzieci pięcioletnie nie podlegają rekrutacji, ponieważ gmina ma obowiązek zapewnić im miejsce w przedszkolu – podkreślał wiceminister.

Rekrutacja przeprowadzana jest przecież na wolne miejsca; wolne czyli te, które zostaną samorządom już po przyjęciu pięciolatków (czy sześciolatków, nierozpoczynających jeszcze nauki w szkole).

Gminy wyznaczają więc terminy, do kiedy mają zgłosić się rodzice „nowych” pięciolatków, tak by organ prowadzący mógł te dzieci rozlokować.

- Kierując dzieci do systemu rekrutacyjnego, doprowadzilibyśmy do sytuacji, że powstałyby przedszkola zapełnione wyłącznie pięciolatkami – dodał wiceminister Krzyżanowski. – Obecne rozwiązania przygotowane przez MEN dają samorządom możliwość kreowania własnej polityki przedszkolnej. Jednostka samorządu terytorialnego będzie panowała nad tym, w których przedszkolach pięciolatki zostaną umieszczone – powiedział.


Być może pogląd Ministra nie ma uzasadnienia w ustawie, ale trudno nie przyjąć takiego poglądu, tym bardziej, że jest on korzystny dla dyrektorów szkół z oddziałami przedszkolnymi, w których są tylko 5 i 6 latki.


foto uzytkownika
Józef Klimek


Witam!
A to ci dopiero - dawno tutaj nie zaglądałem, a tu tyle ciekawych informacji.
Też wiele czasu poświęciłem na "rozgryzienie" tej ustawy. Powołałem zespoły ds. opracowania zasad rekrutacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. Cieszę się, bo moje działania są zgodne z tym co Państwo proponujecie. Mogę się podzielić propozycją zasad rekrutacji do przedszkoli wraz z porozumieniem.
Pozdrawiam - Klimek


foto uzytkownika
urszula blicharz

Tytuł Rekrutacja 5, 6 -latków w ustawie
Wydaje mi się, że nie ma tu żadnej sprzeczności z wypowiedzią Pana Wiceministra, bo jak wspomniałam wcześniejsze zmiany ustawy wprowadziły właśnie obowiązek wychowania przedszkolnego dla pięciolatków, i obecna zmiana do ustawy tego nie zmieniła, więc te dzieci mają zdecydowane pierwszeństwo i tak jak powiedział Pan Minister jeżeli już chodziły do przedszkola to mają zapewnione miejsce, jeżeli rodzice zdeklarują o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, w terminie 7 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego. Podobne postępowanie stosuje się do placówek oświatowo-wychowawczych. Rekrutuje się na wolne miejsca. Mówi o tym
Art. 20w. 1. Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i publicznych innych form wychowania przedszkolnego przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w publicznym przedszkolu lub w publicznej innej formie wychowania przedszkolnego.
2. Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 20l.
Przepisy dotyczące przedszkoli odnoszą się również do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Przepisy art. 20w ust. 1 i 2 mają zastosowanie do rekrutacji na rok 2014/ 2015
Pozdrawiam Urszula Blicharz


foto uzytkownika
Liliana Zientecka

Tytuł
A jednak rekrutacja dla wszystkich dzieci w przedszkolu także dla dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.


http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/134270/Miejsce-dla-5-latka--Przedszkolny-obowiazek-gminy--czyli-bez-rekrutacji-


Biuro projektu

Vulcan sp. z o.o.
ul. Wołowska 6
51-116 Wrocław

tel.:(71) 325 48 48
tel.:(71) 347 48 40