>
strona projektu

Aktualność "Kara na zdrowie. Zakazana sprzedaż i reklama śmieciowego jedzenia w szkołach"

info Kara na zdrowie. Zakazana sprzedaż i reklama śmieciowego jedzenia w szkołach
Opublikowano 2015-09-03

Z początkiem miesiąca weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W szkołach i przedszkolach nie będzie można sprzedawać niezdrowej żywości np. chipsów.

Zakazane jest też podawanie i reklamowanie tzw. „śmieciowego jedzenia” w tych placówkach. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi kara pieniężna od 1 tys. do 5 tys. zł. Dyrektor placówki może też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku.

Grupy produktów spożywczych, które można sprzedawać dzieciom i młodzieży określił w rozporządzeniu z 26 sierpnia Minister Zdrowia.

Z początkiem nowego roku szkolnego w sklepikach będzie można kupić m. in.: kanapki na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego z warzywami lub owocami, bez soli oraz sosów, w tym majonezu, sałatki i surówki na bazie warzyw lub owoców, mleko bez dodatku cukrów i substancji słodzących, produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy,serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów), surowe lub przetworzone warzywa i owoce, napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących, soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne oraz suszone warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona.

W przepisach wykonawczych zostały również zapisane wymagania, jakie musi spełniać jedzenie podawane np. w szkolnych stołówkach. Według rozporządzenia środki spożywcze stosowane w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży muszą pochodzić z różnych grup (ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze).

W przypadku całodziennego żywienia jadłospis musi objąć nie mniej niż cztery posiłki. W przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego, w których dziecko spędza do pięciu godzin, muszą być podawane co najmniej dwa posiłki główne: śniadanie i obiad. Natomiast obiad podawany w stołówce szkolnej musi dostarczyć 30 proc. całodziennego zapotrzebowania energetycznego.

W rozporządzeniu uwzględniono wartości odżywcze i zdrowotne środków spożywczych oraz normy żywienia dzieci i młodzieży.

Ponadto dyrektor placówki może ustalić w porozumieniu z radą rodziców szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania dzieciom i młodzieży.

Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia 28 listopada 2014 r., a 17 grudnia 2014 r. ustawa została podpisana przez prezydenta.

jc/ Serwis Samorządowy PAP

Biuro projektu

Vulcan sp. z o.o.
ul. Wołowska 6
51-116 Wrocław

tel.:(71) 325 48 48
tel.:(71) 347 48 40